Curtis Industries T38545-20-0
T38545-20-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38545-20-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38545-20-0.pdf
Availability of T38545-20-0
QUANTITY
T38545-20-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38545-20-0
Internal Part NumberEIS-T38545-20-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits20
Number of Wire Entries20
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews (Not Included)
Bottom TerminationQuick Connect (0.187"), Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38545-20-0
Related LinksT3854, T38545-20-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38545-20-0 Details Description
Related parts for T38545-20-0
OSC XO 33.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 46POS SNGL .197 PCB datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 20MM datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 4PIN CRIMP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 5SO datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf