FFF T406045000J0G
T406045000J0G picture photo
Mfg. Part Number
T406045000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TB WIR PRO THOUGH/T
Datasheet Download
T406045000J0G.pdf
Availability of T406045000J0G
QUANTITY
T406045000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of T406045000J0G
Internal Part NumberEIS-T406045000J0G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesT4
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5, 6
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T406045000J0G
Related LinksT40604, T406045000J0G Datasheet, FFF Distributor
T406045000J0G Details Description
Related parts for T406045000J0G
MOSFET N-CH 100V 34A D-PAK datasheet.pdf
COVER PRE CUT 1 FACEPLATE WHITE datasheet.pdf
IC ADC 12BIT TOUCHSCREEN 16QSOP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 40POS VERT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V/1.5V 0.2A 6SON datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU 58CKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 22A POWER 56 datasheet.pdf