Red Lion Controls T4820010
T4820010 picture photo
Mfg. Part Number
T4820010
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP VOLT OUT 24V 18-36V
Datasheet Download
T4820010.pdf
Availability of T4820010
QUANTITY
T4820010 Order Process
Ship out your order
Specifications of T4820010
Internal Part NumberEIS-T4820010
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelT48.dwg
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesT48
TypeTemperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, N, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 1820°C, -5 ~ 56mV
Output TypeVoltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.401" (10.20mm), 0.299" (7.60mm)
Voltage - Supply24VAC, 18 ~ 36VDC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 (Face), IP20 (Case)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T4820010
Related LinksT482, T4820010 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
T4820010 Details Description
Related parts for T4820010
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
PTC RESET 0.90A 120VAC/VDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 4DIG GREEN CA 0.56" datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 2W DO204AL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.197" NYLON 3.61MM datasheet.pdf