Red Lion Controls T4821102
T4821102 picture photo
Mfg. Part Number
T4821102
Brief Description
CONTROL TEMP 85-250V PANEL MOUNT
Datasheet Download
T4821102.pdf
Availability of T4821102
QUANTITY
T4821102 Order Process
Ship out your order
Specifications of T4821102
Internal Part NumberEIS-T4821102
Input Range-200°C ~ 1820°C, -5 ~ 56mV
Output TypeRelay (2), Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.401" (10.20mm), 0.299" (7.60mm)
Voltage - Supply85 ~ 250VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T4821102
Related LinksT482, T4821102 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
T4821102 Details Description
Related parts for T4821102
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 1A SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS 2MM VERT SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
REFLECTIVE VINYL VARIOUS NUMBER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 100V SO8FL datasheet.pdf