KEMET T490B157M010ATE500
T490B157M010ATE500 picture photo
Mfg. Part Number
T490B157M010ATE500
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TAN 150UF 20% 10V 3528-21
Datasheet Download
T490B157M010ATE500.pdf
Availability of T490B157M010ATE500
QUANTITY
T490B157M010ATE500 Order Process
Ship out your order
Specifications of T490B157M010ATE500
Internal Part NumberEIS-T490B157M010ATE500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT490
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 40°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T490B157M010ATE500
Related LinksT490B157M, T490B157M010ATE500 Datasheet, KEMET Distributor
T490B157M010ATE500 Details Description
Related parts for T490B157M010ATE500
IDC CABLE - MDM20T/MC20G/X datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.1UH 22A 2.65 MOHM datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 89MM datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE24 M25 datasheet.pdf
SGE1510-2-1220A-09000C datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150K OHM 0804 datasheet.pdf