KEMET T491A105K010AT
T491A105K010AT picture photo
Mfg. Part Number
T491A105K010AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 10V 10% 1206
Datasheet Download
T491A105K010AT.pdf
Availability of T491A105K010AT
QUANTITY
T491A105K010AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A105K010AT
Internal Part NumberEIS-T491A105K010AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A105K010AT
Related LinksT491A10, T491A105K010AT Datasheet, KEMET Distributor
T491A105K010AT Details Description
Related parts for T491A105K010AT
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 670NH SMD datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 5V 36" datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A TO262-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.87 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 12.3K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 18POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf