KEMET T491A105M025AT
T491A105M025AT picture photo
Mfg. Part Number
T491A105M025AT
Brief Description
CAP TANT 1UF 25V 20% 1206
Datasheet Download
T491A105M025AT.pdf
Availability of T491A105M025AT
QUANTITY
T491A105M025AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A105M025AT
Internal Part NumberEIS-T491A105M025AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A105M025AT
Related LinksT491A10, T491A105M025AT Datasheet, KEMET Distributor
T491A105M025AT Details Description
Related parts for T491A105M025AT
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 35NS 68PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf