KEMET T491A155K016AT
T491A155K016AT picture photo
Mfg. Part Number
T491A155K016AT
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
T491A155K016AT.pdf
Availability of T491A155K016AT
QUANTITY
T491A155K016AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A155K016AT
Internal Part NumberEIS-T491A155K016AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A155K016AT
Related LinksT491A15, T491A155K016AT Datasheet, KEMET Distributor
T491A155K016AT Details Description
Related parts for T491A155K016AT
TERM BLOCK CARD EDGE 28POS GOLD datasheet.pdf
TEST KIT WIRELESS USB datasheet.pdf
RES SMD 120KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EDGECARD 112POS .050 SMD W/POSTS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B064POS MS-3,0C1-3 datasheet.pdf
TERMINAL ZP 4/1AN/6 datasheet.pdf
ACCES NORMAL SEAL PG 29 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 22POS EYELET datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf