KEMET T491A225M020ZT
T491A225M020ZT picture photo
Mfg. Part Number
T491A225M020ZT
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1206
Datasheet Download
T491A225M020ZT.pdf
Availability of T491A225M020ZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491A225M020ZT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A225M020ZT
Internal Part NumberEIS-T491A225M020ZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)