KEMET T491A335K016AT7280
T491A335K016AT7280 picture photo
Mfg. Part Number
T491A335K016AT7280
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
T491A335K016AT7280.pdf
Availability of T491A335K016AT7280
QUANTITY
T491A335K016AT7280 Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A335K016AT7280
Internal Part NumberEIS-T491A335K016AT7280
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package9,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A335K016AT7280
Related LinksT491A335K, T491A335K016AT7280 Datasheet, KEMET Distributor
T491A335K016AT7280 Details Description
Related parts for T491A335K016AT7280
CONN HEADER 16POS 4.2MM STR GOLD datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 4.5NS 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V N750 RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC RF ZIGBEE/802.15.4 SOC W/ USB datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5243 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 150MA 500 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 1.6NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CTV 10C 10#20 PIN PLUG datasheet.pdf
180UF 50V 10X20 125C RAD datasheet.pdf