KEMET T491A475K006AT
T491A475K006AT picture photo
Mfg. Part Number
T491A475K006AT
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 1206
Datasheet Download
T491A475K006AT.pdf
Availability of T491A475K006AT
QUANTITY
T491A475K006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A475K006AT
Internal Part NumberEIS-T491A475K006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesT491
PackagingDigi-Reel®
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A475K006AT
Related LinksT491A47, T491A475K006AT Datasheet, KEMET Distributor
T491A475K006AT Details Description
Related parts for T491A475K006AT
GROUND POINT F/MAT DUAL ESD 10' datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
.56" DUAL GRN.LED DISPLAY datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/SCREW 6POS datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 262.14K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf