KEMET T491A475K016AT
T491A475K016AT picture photo
Mfg. Part Number
T491A475K016AT
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
T491A475K016AT.pdf
Availability of T491A475K016AT
QUANTITY
T491A475K016AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A475K016AT
Internal Part NumberEIS-T491A475K016AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A475K016AT
Related LinksT491A47, T491A475K016AT Datasheet, KEMET Distributor
T491A475K016AT Details Description
Related parts for T491A475K016AT
IC BUFF/DVR TRI-ST 20BIT 56SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 7.5MM datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CABLE KEYBRD 5 PIN DIN 5M PC/XT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 10MA SC70-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC LINE RCVR QUAD CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf