KEMET T491A475K025AT
T491A475K025AT picture photo
Mfg. Part Number
T491A475K025AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1206
Datasheet Download
T491A475K025AT.pdf
Availability of T491A475K025AT
QUANTITY
T491A475K025AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A475K025AT
Internal Part NumberEIS-T491A475K025AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A475K025AT
Related LinksT491A47, T491A475K025AT Datasheet, KEMET Distributor
T491A475K025AT Details Description
Related parts for T491A475K025AT
FIXED IND 47MH 13MA 473 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 4POS M12 SOCKET-WIRE 5M datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
100UF 100V 12,5X20 datasheet.pdf