KEMET T491A475M010ZT
T491A475M010ZT picture photo
Mfg. Part Number
T491A475M010ZT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1206
Datasheet Download
T491A475M010ZT.pdf
Availability of T491A475M010ZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491A475M010ZT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A475M010ZT
Internal Part NumberEIS-T491A475M010ZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A475M010ZT
Related LinksT491A47, T491A475M010ZT Datasheet, KEMET Distributor
T491A475M010ZT Details Description
Related parts for T491A475M010ZT
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT D 3ST 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
GDT 500V 20% 2.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf