KEMET T491A475M010ZT
T491A475M010ZT picture photo
Mfg. Part Number
T491A475M010ZT
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1206
Datasheet Download
T491A475M010ZT.pdf
Availability of T491A475M010ZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491A475M010ZT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A475M010ZT
Internal Part NumberEIS-T491A475M010ZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A475M010ZT
Related LinksT491A47, T491A475M010ZT Datasheet, KEMET Distributor
T491A475M010ZT Details Description
Related parts for T491A475M010ZT
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 3 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STR SOLDER PINS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 30POS .050 SMD datasheet.pdf
CABLE CLAMP .31" datasheet.pdf
TOOL POSITIONER 5120-00-251-3990 datasheet.pdf
USB CONN RCPT FLAG R/A DIP datasheet.pdf
LIGHT PIPE DOME 3MM datasheet.pdf