KEMET T491A475M020AT
T491A475M020AT picture photo
Mfg. Part Number
T491A475M020AT
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 1206
Datasheet Download
T491A475M020AT.pdf
Availability of T491A475M020AT
QUANTITY
T491A475M020AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A475M020AT
Internal Part NumberEIS-T491A475M020AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A475M020AT
Related LinksT491A47, T491A475M020AT Datasheet, KEMET Distributor
T491A475M020AT Details Description
Related parts for T491A475M020AT
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
BATT VRLA 12V 12AH datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 470K OHM 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
INDICATOR 24V 14MM FLUSH YELLOW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 9V 4DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 125VC DO215AB datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 2.2A 40 MOHM TH datasheet.pdf