KEMET T491B106K025AT
T491B106K025AT picture photo
Mfg. Part Number
T491B106K025AT
Brief Description
CAP TANT 10UF 25V 10% 1411
Datasheet Download
T491B106K025AT.pdf
Availability of T491B106K025AT
QUANTITY
T491B106K025AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491B106K025AT
Internal Part NumberEIS-T491B106K025AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491B106K025AT
Related LinksT491B10, T491B106K025AT Datasheet, KEMET Distributor
T491B106K025AT Details Description
Related parts for T491B106K025AT
IC LATCH OCT NONINV 3ST 20SOEIAJ datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM MODULE datasheet.pdf
RES SMD 85.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf