KEMET T491B157M004AT
T491B157M004AT picture photo
Mfg. Part Number
T491B157M004AT
Brief Description
CAP TANT 150UF 4V 20% 1411
Datasheet Download
T491B157M004AT.pdf
Availability of T491B157M004AT
QUANTITY
T491B157M004AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491B157M004AT
Internal Part NumberEIS-T491B157M004AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491B157M004AT
Related LinksT491B15, T491B157M004AT Datasheet, KEMET Distributor
T491B157M004AT Details Description
Related parts for T491B157M004AT
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 7.5A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 8.192K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN LEAF BATTERY 3POS SMT 6.5 datasheet.pdf
DUPLEX FIBER PATCH CABLE 150FT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 370MA 2.9 OHM TH datasheet.pdf