KEMET T491B225M025AT
T491B225M025AT picture photo
Mfg. Part Number
T491B225M025AT
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1411
Datasheet Download
T491B225M025AT.pdf
Availability of T491B225M025AT
QUANTITY
T491B225M025AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491B225M025AT
Internal Part NumberEIS-T491B225M025AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491B225M025AT
Related LinksT491B22, T491B225M025AT Datasheet, KEMET Distributor
T491B225M025AT Details Description
Related parts for T491B225M025AT
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMB datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 1.43 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A UHFM datasheet.pdf
XLAMP XML COLOR LED RGB,W datasheet.pdf
SV 7.62HP/4/90MSF4 SC/08R BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W DO204AL datasheet.pdf