KEMET T491B226K004AT
T491B226K004AT picture photo
Mfg. Part Number
T491B226K004AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 4V 10% 1411
Datasheet Download
T491B226K004AT.pdf
Availability of T491B226K004AT
QUANTITY
T491B226K004AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491B226K004AT
Internal Part NumberEIS-T491B226K004AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491B226K004AT
Related LinksT491B22, T491B226K004AT Datasheet, KEMET Distributor
T491B226K004AT Details Description
Related parts for T491B226K004AT
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.4A 110 MOHM TH datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 22POS 15AU datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MIC MEMS DIGITAL OMNI -46DB datasheet.pdf
PLC SPLITTER 1X32 S-GRADE 3M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V 20% X6S 1210 datasheet.pdf