KEMET T491B475K016AT
T491B475K016AT picture photo
Mfg. Part Number
T491B475K016AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1411
Datasheet Download
T491B475K016AT.pdf
Availability of T491B475K016AT
QUANTITY
T491B475K016AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491B475K016AT
Internal Part NumberEIS-T491B475K016AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491B475K016AT
Related LinksT491B47, T491B475K016AT Datasheet, KEMET Distributor
T491B475K016AT Details Description
Related parts for T491B475K016AT
ACCY PB SWITCH HOLD RED LED PC datasheet.pdf
IC LINE DRIVER NON-INV 56SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .050" STR PCB datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W 15 AU datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 200MW 1005 datasheet.pdf