KEMET T491B685K010AT
T491B685K010AT picture photo
Mfg. Part Number
T491B685K010AT
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1411
Datasheet Download
T491B685K010AT.pdf
Availability of T491B685K010AT
QUANTITY
T491B685K010AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491B685K010AT
Internal Part NumberEIS-T491B685K010AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491B685K010AT
Related LinksT491B68, T491B685K010AT Datasheet, KEMET Distributor
T491B685K010AT Details Description
Related parts for T491B685K010AT
DIODE MODULE 400V 195A INT-A-PAK datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
COMMUNICATION MOD MODBUS 24VDC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM 8.1MM YELLOW datasheet.pdf
HEAT SINK ANOD ALUM TO-220 datasheet.pdf
INDUCOM - CRIMP TOOL INSERT 11.5 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf