KEMET T491B686M006AT
T491B686M006AT picture photo
Mfg. Part Number
T491B686M006AT
Brief Description
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 1411
Datasheet Download
T491B686M006AT.pdf
Availability of T491B686M006AT
QUANTITY
T491B686M006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491B686M006AT
Internal Part NumberEIS-T491B686M006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491B686M006AT
Related LinksT491B68, T491B686M006AT Datasheet, KEMET Distributor
T491B686M006AT Details Description
Related parts for T491B686M006AT
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
HOOK MICRO LEAD 18" 22AWG RED datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 12POS PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
FUSE AUTO 5A 32VDC BLADE 500 PC datasheet.pdf
SSD M.2 2242 P100-M 32GB MLC datasheet.pdf
8200UF 16V 22.23X41.28 85C AXI datasheet.pdf