KEMET T491C106M025ZT
T491C106M025ZT picture photo
Mfg. Part Number
T491C106M025ZT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 25V 20% 2413
Datasheet Download
T491C106M025ZT.pdf
Availability of T491C106M025ZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491C106M025ZT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C106M025ZT
Internal Part NumberEIS-T491C106M025ZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C106M025ZT
Related LinksT491C10, T491C106M025ZT Datasheet, KEMET Distributor
T491C106M025ZT Details Description
Related parts for T491C106M025ZT
CONN IDC 21POS .100 GOLD 24AWG datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
COARSE SPACER datasheet.pdf
RES SMD 258OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
HPP V4 HYBRID C-PFT SET 4+3P RJ datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf