KEMET T491C107M010ZT
T491C107M010ZT picture photo
Mfg. Part Number
T491C107M010ZT
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 20% 2413
Datasheet Download
T491C107M010ZT.pdf
Availability of T491C107M010ZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491C107M010ZT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C107M010ZT
Internal Part NumberEIS-T491C107M010ZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C107M010ZT
Related LinksT491C10, T491C107M010ZT Datasheet, KEMET Distributor
T491C107M010ZT Details Description
Related parts for T491C107M010ZT
MAT KIT 3LAYER VINYL BLUE 24X36" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 8K 28SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC UART FIFO I2C/SPI 64B 32QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 8.35K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf