KEMET T491C156K020AH
T491C156K020AH picture photo
Mfg. Part Number
T491C156K020AH
Brief Description
CAP TANT 15UF 20V 10% 2413
Datasheet Download
T491C156K020AH.pdf
Availability of T491C156K020AH
QUANTITY
T491C156K020AH Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C156K020AH
Internal Part NumberEIS-T491C156K020AH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C156K020AH
Related LinksT491C15, T491C156K020AH Datasheet, KEMET Distributor
T491C156K020AH Details Description
Related parts for T491C156K020AH
TVS DIODE 18.8VWM DO204AC datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 490MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.2523MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 23POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf