KEMET T491C225K025AT
T491C225K025AT picture photo
Mfg. Part Number
T491C225K025AT
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 2413
Datasheet Download
T491C225K025AT.pdf
Availability of T491C225K025AT
QUANTITY
T491C225K025AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C225K025AT
Internal Part NumberEIS-T491C225K025AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C225K025AT
Related LinksT491C22, T491C225K025AT Datasheet, KEMET Distributor
T491C225K025AT Details Description
Related parts for T491C225K025AT
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 902MHZ 0805 datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 32 CKT SIGNAL MODULE datasheet.pdf
L37-5 SHEET 100X100X10MM datasheet.pdf
BUTTON FOR SWITCH/INDICATORS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.31V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf
LED ASSY 1POS 21.6MM RND CLEAR datasheet.pdf
PROCESSOR 300MHZ datasheet.pdf