Cornell Dubilier Electronics T491C226K020AS-F
T491C226K020AS-F picture photo
Mfg. Part Number
T491C226K020AS-F
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 20V 2312
Datasheet Download
T491C226K020AS-F.pdf
Availability of T491C226K020AS-F
QUANTITY
T491C226K020AS-F Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C226K020AS-F
Internal Part NumberEIS-T491C226K020AS-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C226K020AS-F
Related LinksT491C226, T491C226K020AS-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
T491C226K020AS-F Details Description
Related parts for T491C226K020AS-F
CONN HEADER 120POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
BOARD PROTO PROF RCM36/37XX datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 21.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf