KEMET T491C226M016ZT
T491C226M016ZT picture photo
Mfg. Part Number
T491C226M016ZT
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 20% 2413
Datasheet Download
T491C226M016ZT.pdf
Availability of T491C226M016ZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491C226M016ZT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C226M016ZT
Internal Part NumberEIS-T491C226M016ZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C226M016ZT
Related LinksT491C22, T491C226M016ZT Datasheet, KEMET Distributor
T491C226M016ZT Details Description
Related parts for T491C226M016ZT
CAP FILM 6200PF 2% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 100W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf