KEMET T491C227M006AS
T491C227M006AS picture photo
Mfg. Part Number
T491C227M006AS
Brief Description
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2413
Datasheet Download
T491C227M006AS.pdf
Availability of T491C227M006AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491C227M006AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C227M006AS
Internal Part NumberEIS-T491C227M006AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)