KEMET T491C227M010AT
T491C227M010AT picture photo
Mfg. Part Number
T491C227M010AT
Brief Description
CAP TANT 220UF 10V 20% 2413
Datasheet Download
T491C227M010AT.pdf
Availability of T491C227M010AT
QUANTITY
T491C227M010AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C227M010AT
Internal Part NumberEIS-T491C227M010AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C227M010AT
Related LinksT491C22, T491C227M010AT Datasheet, KEMET Distributor
T491C227M010AT Details Description
Related parts for T491C227M010AT
SCREW/WASH 10-32X.625" 100/PK datasheet.pdf
IC FPGA 65 I/O 84PLCC datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE PPAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 2A DO214AA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ/PROG SYNC 32LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG BROWN 1000' datasheet.pdf