KEMET T491C475K020AT7280
T491C475K020AT7280 picture photo
Mfg. Part Number
T491C475K020AT7280
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 2413
Datasheet Download
T491C475K020AT7280.pdf
Availability of T491C475K020AT7280
QUANTITY
T491C475K020AT7280 Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C475K020AT7280
Internal Part NumberEIS-T491C475K020AT7280
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesT491
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C475K020AT7280
Related LinksT491C475K, T491C475K020AT7280 Datasheet, KEMET Distributor
T491C475K020AT7280 Details Description
Related parts for T491C475K020AT7280
IC Z8 MCU OTP 4K 44PLCC datasheet.pdf
IC COMPARATOR TTL DUAL HS 8-SOIC datasheet.pdf
IC FLOAT-PT COPROC 20MHZ 68PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 30V 60W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf