KEMET T491C475K035AT
T491C475K035AT picture photo
Mfg. Part Number
T491C475K035AT
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2413
Datasheet Download
T491C475K035AT.pdf
Availability of T491C475K035AT
QUANTITY
T491C475K035AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C475K035AT
Internal Part NumberEIS-T491C475K035AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C475K035AT
Related LinksT491C47, T491C475K035AT Datasheet, KEMET Distributor
T491C475K035AT Details Description
Related parts for T491C475K035AT
IC MULTIVIBRATOR DL MONO 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.544MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 28.5A 1.6 MOHM datasheet.pdf