KEMET T491C476M010ZT
T491C476M010ZT picture photo
Mfg. Part Number
T491C476M010ZT
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 20% 2413
Datasheet Download
T491C476M010ZT.pdf
Availability of T491C476M010ZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491C476M010ZT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C476M010ZT
Internal Part NumberEIS-T491C476M010ZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C476M010ZT
Related LinksT491C47, T491C476M010ZT Datasheet, KEMET Distributor
T491C476M010ZT Details Description
Related parts for T491C476M010ZT
BRACKET SNAP ON DEVICE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
FRAME KIT,900 PR,W/4&5 PR BLK datasheet.pdf
.5MM JMPR LGT 152 TYPE D 12POS datasheet.pdf