KEMET T491C685M025AS
T491C685M025AS picture photo
Mfg. Part Number
T491C685M025AS
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 2413
Datasheet Download
T491C685M025AS.pdf
Availability of T491C685M025AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491C685M025AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C685M025AS
Internal Part NumberEIS-T491C685M025AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C685M025AS
Related LinksT491C68, T491C685M025AS Datasheet, KEMET Distributor
T491C685M025AS Details Description
Related parts for T491C685M025AS
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
BALANCER 15.9-21.8KG 1.5METER datasheet.pdf
SPIRAL WRAP 0.5"X100' POLY BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP ARRAY 1000PF 25V X7R 0504 datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 6A datasheet.pdf
FUSE BRD MOUNT 10MA 125VAC AXIAL datasheet.pdf