KEMET T491D106K035AT
T491D106K035AT picture photo
Mfg. Part Number
T491D106K035AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
T491D106K035AT.pdf
Availability of T491D106K035AT
QUANTITY
T491D106K035AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491D106K035AT
Internal Part NumberEIS-T491D106K035AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491D106K035AT
Related LinksT491D10, T491D106K035AT Datasheet, KEMET Distributor
T491D106K035AT Details Description
Related parts for T491D106K035AT
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 30MA SSMINI3 datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
KIT DEV LMR040-0700, 230V datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 100V 2.5A CHIPFET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
TRANSCEIVER datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf