KEMET T491D107K006ZT
T491D107K006ZT picture photo
Mfg. Part Number
T491D107K006ZT
Brief Description
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
T491D107K006ZT.pdf
Availability of T491D107K006ZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491D107K006ZT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491D107K006ZT
Internal Part NumberEIS-T491D107K006ZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491D107K006ZT
Related LinksT491D10, T491D107K006ZT Datasheet, KEMET Distributor
T491D107K006ZT Details Description
Related parts for T491D107K006ZT
IC XDCP QUAD 64-TAP 2.5K 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LOW TORQUE HEAD datasheet.pdf
IC SEQUENCER/MONITOR 16CH 64VQFN datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 22UH SMD datasheet.pdf