KEMET T491D227K006AT
T491D227K006AT picture photo
Mfg. Part Number
T491D227K006AT
Brief Description
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
T491D227K006AT.pdf
Availability of T491D227K006AT
QUANTITY
T491D227K006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491D227K006AT
Internal Part NumberEIS-T491D227K006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491D227K006AT
Related LinksT491D22, T491D227K006AT Datasheet, KEMET Distributor
T491D227K006AT Details Description
Related parts for T491D227K006AT
IC OCT TRANSP D-TYP LATCH 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FZ4 HG STD. BOX 2-CAM.NPN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf