KEMET T491D227M010ZT
T491D227M010ZT picture photo
Mfg. Part Number
T491D227M010ZT
Brief Description
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917
Datasheet Download
T491D227M010ZT.pdf
Availability of T491D227M010ZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491D227M010ZT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491D227M010ZT
Internal Part NumberEIS-T491D227M010ZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491D227M010ZT
Related LinksT491D22, T491D227M010ZT Datasheet, KEMET Distributor
T491D227M010ZT Details Description
Related parts for T491D227M010ZT
IC ADC 16BIT SAMPL SHTDWN 36SSOP datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
RECEIVER FIBER OPTIC 15.5MBPS datasheet.pdf
SENS PROX M12 5MM DC3W-NC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPED 40POS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" GOLD datasheet.pdf
DKO 12VDC 10KHZ datasheet.pdf