KEMET T491D476M016ZT
T491D476M016ZT picture photo
Mfg. Part Number
T491D476M016ZT
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917
Datasheet Download
T491D476M016ZT.pdf
Availability of T491D476M016ZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491D476M016ZT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491D476M016ZT
Internal Part NumberEIS-T491D476M016ZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491D476M016ZT
Related LinksT491D47, T491D476M016ZT Datasheet, KEMET Distributor
T491D476M016ZT Details Description
Related parts for T491D476M016ZT
DIP CABLE - CDP14G/AE14G/CDP14G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSEM WFL-WFL 100MM ULTRA datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 0.6W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 600V 30A TO3P datasheet.pdf