KEMET T491D686K010AT
T491D686K010AT picture photo
Mfg. Part Number
T491D686K010AT
Brief Description
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
T491D686K010AT.pdf
Availability of T491D686K010AT
QUANTITY
T491D686K010AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491D686K010AT
Internal Part NumberEIS-T491D686K010AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491D686K010AT
Related LinksT491D68, T491D686K010AT Datasheet, KEMET Distributor
T491D686K010AT Details Description
Related parts for T491D686K010AT
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 750 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
MIFARE CLASSIC 1K SMART CARD IC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 12AWG ORANGE 500' datasheet.pdf
25POS F PI FILT TYP 4 PC TAIL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 6800UF 8V CHA MNT datasheet.pdf