KEMET T491E477K006AT
T491E477K006AT picture photo
Mfg. Part Number
T491E477K006AT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2824
Datasheet Download
T491E477K006AT.pdf
Availability of T491E477K006AT
QUANTITY
T491E477K006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491E477K006AT
Internal Part NumberEIS-T491E477K006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491E477K006AT
Related LinksT491E47, T491E477K006AT Datasheet, KEMET Distributor
T491E477K006AT Details Description
Related parts for T491E477K006AT
SENSOR CURRENT XFMR 15A AC datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD GOLD 88POS datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP 470 OHM 1500MA 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HGH SPD OPTCL TRNS RECEP PCB datasheet.pdf
BOX JACKSCREW KIT datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS M HD SC M3 datasheet.pdf