KEMET T491W107M010AT
T491W107M010AT picture photo
Mfg. Part Number
T491W107M010AT
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917
Datasheet Download
T491W107M010AT.pdf
Availability of T491W107M010AT
QUANTITY
T491W107M010AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491W107M010AT
Internal Part NumberEIS-T491W107M010AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeW
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491W107M010AT
Related LinksT491W10, T491W107M010AT Datasheet, KEMET Distributor
T491W107M010AT Details Description
Related parts for T491W107M010AT
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 60V 3A PPAK SO-8 datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.49K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 2.54MM datasheet.pdf