KEMET T491X107K016AT
T491X107K016AT picture photo
Mfg. Part Number
T491X107K016AT
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
T491X107K016AT.pdf
Availability of T491X107K016AT
QUANTITY
T491X107K016AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491X107K016AT
Internal Part NumberEIS-T491X107K016AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491X107K016AT
Related LinksT491X10, T491X107K016AT Datasheet, KEMET Distributor
T491X107K016AT Details Description
Related parts for T491X107K016AT
CONN SPRING CONT 44 POS .197 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER PHD TOP 18POS 2MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X6.9MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 8MHZ 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 4.9152MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2.76A 68 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf