KEMET T493B226K010BH6420
T493B226K010BH6420 picture photo
Mfg. Part Number
T493B226K010BH6420
Brief Description
CAP TANT 22UF 10V 10% 1411
Datasheet Download
T493B226K010BH6420.pdf
Availability of T493B226K010BH6420
QUANTITY
T493B226K010BH6420 Order Process
Ship out your order
Specifications of T493B226K010BH6420
Internal Part NumberEIS-T493B226K010BH6420
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT493
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T493B226K010BH6420
Related LinksT493B226K, T493B226K010BH6420 Datasheet, KEMET Distributor
T493B226K010BH6420 Details Description
Related parts for T493B226K010BH6420
CONN JACK TEST HORIZ INSUL datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 30-120VAC/DC PNL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MICRO 9C S 36" WHT datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
RELAY MOSFET SMT SPST 60V 400MA datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 1600VDC datasheet.pdf