KEMET T493X106K050BH6110
T493X106K050BH6110 picture photo
Mfg. Part Number
T493X106K050BH6110
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
T493X106K050BH6110.pdf
Availability of T493X106K050BH6110
QUANTITY
T493X106K050BH6110 Order Process
Ship out your order
Specifications of T493X106K050BH6110
Internal Part NumberEIS-T493X106K050BH6110
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT493
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T493X106K050BH6110
Related LinksT493X106K, T493X106K050BH6110 Datasheet, KEMET Distributor
T493X106K050BH6110 Details Description
Related parts for T493X106K050BH6110
IC DELAY LINE PROG 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
SURFACE BELT 2X48" A VFN datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SATA PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 3.686400 MHZ datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf