KEMET T494A685K016AT
T494A685K016AT picture photo
Mfg. Part Number
T494A685K016AT
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
T494A685K016AT.pdf
Availability of T494A685K016AT
QUANTITY
T494A685K016AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T494A685K016AT
Internal Part NumberEIS-T494A685K016AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package1
SeriesT494
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494A685K016AT
Related LinksT494A68, T494A685K016AT Datasheet, KEMET Distributor
T494A685K016AT Details Description
Related parts for T494A685K016AT
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 14W datasheet.pdf