KEMET T494B106K016AS
T494B106K016AS picture photo
Mfg. Part Number
T494B106K016AS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 10% 1411
Datasheet Download
T494B106K016AS.pdf
Availability of T494B106K016AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T494B106K016AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T494B106K016AS
Internal Part NumberEIS-T494B106K016AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT494
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494B106K016AS
Related LinksT494B10, T494B106K016AS Datasheet, KEMET Distributor
T494B106K016AS Details Description
Related parts for T494B106K016AS
TRANS PNP 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 7.5K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
ITRF PULSE TRANSFORMER THT 0.1A datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 550 OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf