KEMET T494B107M006AS
T494B107M006AS picture photo
Mfg. Part Number
T494B107M006AS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 1411
Datasheet Download
T494B107M006AS.pdf
Availability of T494B107M006AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T494B107M006AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T494B107M006AS
Internal Part NumberEIS-T494B107M006AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT494
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)