KEMET T494B226K010AT
T494B226K010AT picture photo
Mfg. Part Number
T494B226K010AT
Brief Description
CAP TANT 22UF 10V 10% 1411
Datasheet Download
T494B226K010AT.pdf
Availability of T494B226K010AT
QUANTITY
T494B226K010AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T494B226K010AT
Internal Part NumberEIS-T494B226K010AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
SeriesT494
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T494B226K010AT
Related LinksT494B22, T494B226K010AT Datasheet, KEMET Distributor
T494B226K010AT Details Description
Related parts for T494B226K010AT
RES SMD 374K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 1600A 500V UL CSA datasheet.pdf
SCR 1.5A 600V SOT-223 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 190V 2W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
PWRBLADE V/T HDR datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf